
Original: $151.16
-65%$151.16
$52.91The Story
Introducing American Tourister Airconic, the ultimate in lightweight hardside luxury. This front pocket cabin is great for quick access to you laptop and other important documents.
| Weight | 2.4kg |
| Volume | 34 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polypropylene |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 34 L |
| Weight | 2.4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Â
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Introducing American Tourister Airconic, the ultimate in lightweight hardside luxury. This front pocket cabin is great for quick access to you laptop and other important documents.
| Weight | 2.4kg |
| Volume | 34 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polypropylene |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 34 L |
| Weight | 2.4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Â
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Yes |








