Original: $679.55
-65%$679.55
$237.84The Story
Remaining loyal to the uplifting lore intrinsic to CURV® technology and our signature design, we are proud to present C-Lite. This premier and European-made collection delivers an enhanced travel experience with double wheels and a long two-way pull handle. Its captivating lightness and extraordinary ease ensure a voyage of pleasure.
| Weight | 3.6kg |
| Volume | 144 L |
| Dimensions | 86 x 58 x 36 cm |
| Material | Woven Polypropylene |
Â
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Woven Polypropylene |
| Dimensions | 86 x 58 x 36 cm |
| Size | XXL |
| Volume | 144 L |
| Weight | 3.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Silent wheels |
| Exterior Pockets | No |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Â
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Powerbank Organisation | No |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Remaining loyal to the uplifting lore intrinsic to CURV® technology and our signature design, we are proud to present C-Lite. This premier and European-made collection delivers an enhanced travel experience with double wheels and a long two-way pull handle. Its captivating lightness and extraordinary ease ensure a voyage of pleasure.
| Weight | 3.6kg |
| Volume | 144 L |
| Dimensions | 86 x 58 x 36 cm |
| Material | Woven Polypropylene |
Â
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Woven Polypropylene |
| Dimensions | 86 x 58 x 36 cm |
| Size | XXL |
| Volume | 144 L |
| Weight | 3.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Silent wheels |
| Exterior Pockets | No |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Â
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Powerbank Organisation | No |























