Original: $251.94
-65%$251.94
$88.18The Story
Made in Italy this unisex small shoulder bag is ideal for day to day essentials. Made from a beautiful leather which will develop a rich patina over time and use.
Features
- Adjustable leather shoulder strap
- Check pattern; cotton and polyester lining
- Gold coloured metal hardware
| Weight | |
| Volume | 5 L |
| Dimensions | H 24cm x W 20.5cm x D 4.5cm |
| Material | .Italian, vegetable-tanned leather |
How is this product Eco Friendly?
- Vegetable tanning
.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Crossbody Bag |
| Material | Leather |
| Dimensions | H 24cm x W 20.5cm x D 4.5cm |
| Volume | |
| Weight |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Zippers | Yes |
| Exterior Pockets |
|
| Shoulder Strap |
Adjustable |
Interior
| Main Compartment |
Main compartment with internal organisation |
| Tablet Pocket | |
| Tablet Screen Size | |
| Adjustable Straps | Adjustable |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Made in Italy this unisex small shoulder bag is ideal for day to day essentials. Made from a beautiful leather which will develop a rich patina over time and use.
Features
- Adjustable leather shoulder strap
- Check pattern; cotton and polyester lining
- Gold coloured metal hardware
| Weight | |
| Volume | 5 L |
| Dimensions | H 24cm x W 20.5cm x D 4.5cm |
| Material | .Italian, vegetable-tanned leather |
How is this product Eco Friendly?
- Vegetable tanning
.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Crossbody Bag |
| Material | Leather |
| Dimensions | H 24cm x W 20.5cm x D 4.5cm |
| Volume | |
| Weight |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Zippers | Yes |
| Exterior Pockets |
|
| Shoulder Strap |
Adjustable |
Interior
| Main Compartment |
Main compartment with internal organisation |
| Tablet Pocket | |
| Tablet Screen Size | |
| Adjustable Straps | Adjustable |









