
Original: $224.70
-65%$224.70
$78.64The Story
HURRY Spring SALEÂ The bag folds down into a third of its size for easy storage and is capable of carrying up to 5 snowboards, or additional equipment such as boots, gloves or helmet etc. The bag has a water resistant outer, compression straps. Interior packing straps and additional carry handles. Measuring 188cm in length this boarding bag is also ideal for couples who board by removing the need to carry 2 board bags.
Product Features
- 30 Year Warranty
- Telescopic handle, top handle and dual front carry handles
- Water resistant, lightweight construction
- 2 x rolling wheels
- Padded interior to protect your equipment
- Top and side carry handles
- Adjustable - the top section folds over to reduce size for smaller boards
- No animal products are used to make this 100% vegan product
| Weight | 3.6kg |
| Volume | 121 L |
| Material | Â Polyester |
 Â
Key Product Specification
| Warranty | Limited 30 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions | 79 x 40 x 33 cm |
| Size | Large |
| Volume | 121 L |
| Weight | 3.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Â
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
HURRY Spring SALEÂ The bag folds down into a third of its size for easy storage and is capable of carrying up to 5 snowboards, or additional equipment such as boots, gloves or helmet etc. The bag has a water resistant outer, compression straps. Interior packing straps and additional carry handles. Measuring 188cm in length this boarding bag is also ideal for couples who board by removing the need to carry 2 board bags.
Product Features
- 30 Year Warranty
- Telescopic handle, top handle and dual front carry handles
- Water resistant, lightweight construction
- 2 x rolling wheels
- Padded interior to protect your equipment
- Top and side carry handles
- Adjustable - the top section folds over to reduce size for smaller boards
- No animal products are used to make this 100% vegan product
| Weight | 3.6kg |
| Volume | 121 L |
| Material | Â Polyester |
 Â
Key Product Specification
| Warranty | Limited 30 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions | 79 x 40 x 33 cm |
| Size | Large |
| Volume | 121 L |
| Weight | 3.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Â
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |




