Original: $257.39
-65%$257.39
$90.09The Story
Kipling Spontaneous Holdall Spinner your must-have midsize travel companion.
Designed for practicality, lightness and comfort, this suitcase is spacious enough to pack everything you need without being bulky.
The four 360° rotation wheels make gliding through busy airports a breeze, while the double TSA lock offers peace of mind and security while travelling.
- 4 dual 360° rotation wheels
- Top, side and front carry handles
- Double TSA lock
- D ring
- Round Kipling logo
Â
| Weight | 3.1kg |
| Volume | 78 L |
| Dimensions | 67 x 35.5 x 30 cm |
| Material | Â Polyester |
Key Product Specification
- Silicone luggage tag
- Zipped main compartment
- Zipped mesh inside pocket
- 2 zipped front pockets
- Exterior and interior cinch straps
| Warranty | Legal warranty term |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | Outside 56% Recycled Polyamide, 44% Polyamide |
| Dimensions | 67 x 35.5 x 30 cm |
| Size | Medium |
| Volume |
71 LÂ |
| Weight |
 3.72kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps |
Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket |
Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Kipling Spontaneous Holdall Spinner your must-have midsize travel companion.
Designed for practicality, lightness and comfort, this suitcase is spacious enough to pack everything you need without being bulky.
The four 360° rotation wheels make gliding through busy airports a breeze, while the double TSA lock offers peace of mind and security while travelling.
- 4 dual 360° rotation wheels
- Top, side and front carry handles
- Double TSA lock
- D ring
- Round Kipling logo
Â
| Weight | 3.1kg |
| Volume | 78 L |
| Dimensions | 67 x 35.5 x 30 cm |
| Material | Â Polyester |
Key Product Specification
- Silicone luggage tag
- Zipped main compartment
- Zipped mesh inside pocket
- 2 zipped front pockets
- Exterior and interior cinch straps
| Warranty | Legal warranty term |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | Outside 56% Recycled Polyamide, 44% Polyamide |
| Dimensions | 67 x 35.5 x 30 cm |
| Size | Medium |
| Volume |
71 LÂ |
| Weight |
 3.72kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps |
Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket |
Yes |

























