
Original: $134.82
-65%$134.82
$47.19The Story
Pro-DLX 6 is your go-to for a complete and elegant business look, this crossover  bag is perfect for carrying your essentials
| Weight | 0.3kg |
| Volume | 4 L |
| Dimensions | 24 x 18.5 x 8.5cm |
| Material | Ballistic nylon / Interior: 100% Recycled Polyesther (RPET) |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% post-consumer recycled PET, part of our Recyclexâ„¢ Material Technology Initiative. The coating and backing on the fabrics are made with virgin materials.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Crossbody Bag |
| Material | Ballistic nylon / Interior: 100% Recycled Polyesther (RPET) |
| Dimensions | 24 x 18.5 x 8.5cm |
| Volume | 4 L |
| Weight | 0.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Zippers | Yes |
| Exterior Pockets |
1 front zipped pocket, 1 secret pocket on the back |
| Shoulder Strap |
Adjustable |
Â
Interior
| Main Compartment |
Main compartment with internal organisation |
| Tablet Pocket | Yes |
| Tablet Screen Size | 9.7" |
| Adjustable Straps | Adjustable |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Pro-DLX 6 is your go-to for a complete and elegant business look, this crossover  bag is perfect for carrying your essentials
| Weight | 0.3kg |
| Volume | 4 L |
| Dimensions | 24 x 18.5 x 8.5cm |
| Material | Ballistic nylon / Interior: 100% Recycled Polyesther (RPET) |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% post-consumer recycled PET, part of our Recyclexâ„¢ Material Technology Initiative. The coating and backing on the fabrics are made with virgin materials.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Crossbody Bag |
| Material | Ballistic nylon / Interior: 100% Recycled Polyesther (RPET) |
| Dimensions | 24 x 18.5 x 8.5cm |
| Volume | 4 L |
| Weight | 0.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Zippers | Yes |
| Exterior Pockets |
1 front zipped pocket, 1 secret pocket on the back |
| Shoulder Strap |
Adjustable |
Â
Interior
| Main Compartment |
Main compartment with internal organisation |
| Tablet Pocket | Yes |
| Tablet Screen Size | 9.7" |
| Adjustable Straps | Adjustable |


