Original: $277.81
-65%$277.81
$97.23The Story
Samsonite ReStackD 75cm, the upgraded successor to our bestselling collection, StackD. Now lighter, with increased packing volume and suspension wheels for seamless travel. As a bonus convenient packing cubes have been included.
| Weight | 3.8kg |
| Volume | 99/109 L |
| Dimensions | 75 x 51 x 29/32 cm |
| Material |
Polypropylene |
Â
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Polypropylene |
| Dimensions | 75 x 51 x 29/32 cm |
| Size | Large |
| Volume | 99/109 L |
| Average Packing Weight | Approximately 23 kg |
| Weight | 4.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Standard zippers |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Â
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | Yes |
| Interior Laptop Bag | 15.6" |
| Tablet Pocket | Yes |
| Phone Pocket | Yes |
| Wet pocket | Removable zipped wet pocket to store your liquids, cosmetics or swimsuit |
| Tablet Screen Size | 10.5" |
| Powerbank Organisation | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Samsonite ReStackD 75cm, the upgraded successor to our bestselling collection, StackD. Now lighter, with increased packing volume and suspension wheels for seamless travel. As a bonus convenient packing cubes have been included.
| Weight | 3.8kg |
| Volume | 99/109 L |
| Dimensions | 75 x 51 x 29/32 cm |
| Material |
Polypropylene |
Â
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Polypropylene |
| Dimensions | 75 x 51 x 29/32 cm |
| Size | Large |
| Volume | 99/109 L |
| Average Packing Weight | Approximately 23 kg |
| Weight | 4.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Standard zippers |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Â
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | Yes |
| Interior Laptop Bag | 15.6" |
| Tablet Pocket | Yes |
| Phone Pocket | Yes |
| Wet pocket | Removable zipped wet pocket to store your liquids, cosmetics or swimsuit |
| Tablet Screen Size | 10.5" |
| Powerbank Organisation | Yes |

























